Pri kemijski analizi je glavni pokazatelj kvalitete (onesnaženosti) vsebnost izbranih ionskih zvrsti (spojin) oz. vrednost posameznih parametrov:
· karbonatna trdota
· skupna trdota
· vsebnost amonijevih, nitratnih, nitritnih in fosfatnih ionov
· pH vrednost
Kakovost vode lahko ocenimo tudi z:
· barvo
· bistrostjo
· vonjem
Za analizo vode in prsti smo uporabljali različne analizne metode:
a) TITRIMETRIČNA METODA
Temelji na določanju koncentracije snovi s TITRACIJO.
Pri titraciji odmerjeni količini preiskovane vode iz birete dodajamo reaktant z znano koncentracijo. Konec titracija zaznamo po značilnem barvnem preskoku indikatorja oz. nastanku oborine. S pomočjo koncentracije in prostornine porabljenega reagenta lahko izračunamo neznano koncentracijo snovi v preiskovani vodi. S štetjem dodanih kapljic in posledično odčitkom vrednosti v tabeli, smo si delo olajšali in poenostavili.
b) KOLORIMETRIČNA METODA
Temelji na lastnostih obarvanosti raztopin, katero dosežemo z dodatkom ustreznih reagentov. Njihova barvna intenziteta je sorazmerna koncentraciji. Pri tej metodi uporabljamo indikatorske lističe, s katerimi lahko primerjamo barvna polja na ustrezni barvni lestvici. Obarvanost dosežemo z dodatkom ustrezni reagentov.
c) POTENCIOMETRIČNA METODA
Temelji na merjenju potenciala med stekleno in referenčno elektrodo. Obe elektrodi sta združeni v eni sondi – pH elektrodi.